Licznik odwiedzin

1075724

Logowanie

Patron ciszy

Święty Józefie
u boku Jezusa
bez słowa
stojący,
cicho pracujący,
cicho uciekający
do Egiptu,
cicho zapisany
bohaterze Ewangelii,
naucz nas, byśmy
nie szukali hałasu,
byśmy wchodząc do domu
nie szukali radia,
telewizji,
naucz nas
cichej służby,
naucz nas,
by nasze działanie
nigdy nie było alibi
braku modlitwy,
święty Józefie
patronie ciszy
módl się za nami.

(O. Jacek Tonkowicz OFM)

INTENCJE MSZALNE 03.08 - 9.08.2020r.

PONIEDZIAŁEK 03.08.2020

  7:00 - Za + Krystynę Kulisz - Kowalską w I rocz. śmierci.
18:00 - Za + Danielę Kwoka w I rocz. śmierci, męża Stefana, córkę Małgorzatę, synów:
            Franciszka i Andrzeja, poległego Antoniego Mikołajczyk, żonę Martę,
            syna Leona, żonę Mariannę i pokrewieństwo z obu stron.

WTOREK 04.08.2020 - wsp. św. Jana Marii Vianneya, kapłana

  7:00 - Za + Tadeusza Siwek w pamiątkę urodzin, ze wsp. rodziców.
18:00 - Za + męża Romana, rodziców, teściów, siostrę, szwagra, rodziców chrzestnych
           i dusze w czyśćcu cierpiące.

ŚRODA 05.08.2020

  7:00 - Za + męża Józefa, ze wsp. rodziców i ++ z pokrew.
18:00 - Za + Wiktorię Gros w I rocz. śmierci, ze wsp. męża Franciszka i ++ z rodziców.

I CZWARTEK m-ca 06.08.2020 - Święto Przemienienia Pańskiego

  7:00 - W int. kapłanów, o nowe powołania do służby w kościele.
18:00 - Za + wujka Krystiana Pudełek. Intencja ofiarowana od Ani Brewczyńskiej z rodziną.

I PIĄTEK m-ca 07.08.2020

  7:00 - 1. Do Najświętszego Serca Pana Jezusa za parafian.
            2. Za ++ dziadków Emilię i Jana Michalskich.
18:00 - Za + męża Jana, syna Antoniego, rodziców: Martę i Ignacego oraz ++ z rodziny.

SOBOTA 8.08.2020 - wsp. św. Dominika, Prezbitera

  7:00 - Za + Cecylię Kowolik w 30. dzień po śmierci z Róży nr 3 p. Ewy Dziedzic.
16:00 - Msza św. w Mikołesce.
18:00 - Za + Jana Wacławek, syna Marcela, córkę Alicję. Intencja ofiarowana od
           rodziny Kordek.

XIX NIEDZIELA Zwykła - 9.08.2020

  6:30 - Za ++ Jadwigę i Stefana Płonka, syna Mariana, rodziców z obu stron i pokrew.
  8:00 - Za + Alfreda Staniczek w rocz. śmierci, ze wsp. rodziców, teściów i rodzeństwa.
  9:30- Za + Ignacego Cogiel, rodziców, teściów i rodzeństwo.
11:00 - 1. Za ++ Klarę i Wiktora Labus, synów: Jana, Henryka i Erwina, rodziców, zięcia
              Adolfa, teściów, ++ z pokrew. oraz dusze w czyśćcu cierpiące.
           2. Do Op. Bożej i MBNP za wstawiennictwem św. Józefa w int. członków
             i sympatyków z ok. 40. rocz. powstania NSZZ Solidarność Kalety.
18:00 - Za + Józefa Grund, rodziców, rodzeństwo, teściów i 3 szwagrów.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    Wprowadzenie do liturgii: Gdy Jezus nauczał, gromadziły się wokół Niego tłumy. Czy chodziło im o usłyszenie prawdy, czy też o zobaczenie cudów, jakich dokonywał Mistrz z Nazaretu? Oczekiwali od Niego recepty na życie, czy też zaspokojenia swoich doczesnych pragnień i aspiracji? Jak rozumiano słowa Jezusa: "Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni"?

1. Dzisiaj: XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 02.08.2020 r.
Na Górze św. Anny Odpust franciszkański ku czci Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkula).

o godz. 17.30 - Nieszpory niedzielne; o godz. 18.00 - Msza św. wieczorna
Dzisiejsza kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Diecezji i Seminarium Duchownego.
W przyszłą niedzielę kolekta na potrzeby naszej parafii.
Bóg zapłać za wszelkie złożone ofiary.

2. W tym tygodniu :
- we wtorek - wsp. św. Jana Marii Vianneya, kapłana.
Po Mszy św. wieczornej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
- w I czwartek m-ca - Święto Przemienienia Pańskiego
o godz. 7:00 Msza św. w int. kapłanów i o nowe powołania do służby
w Kościele; godz. 7:30 - Godzina Święta.
- w I piątek m-ca - o godz.7:00 Msza św. do Najświętszego Serca Pana Jezusa
za parafian z Nabożeństwem. Po Mszy św. odwiedziny chorych.
- w sobotę - wsp. św. Dominika, Prezbitera;
od godz. 17.00 adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi św.

 

3. W przyszłą niedzielę - XIX NIEDZIELA Zwykła - 9.08.2020

4. W Sanktuarium MB w Lubecku – w nocy z pierwszego piątku miesiąca na pierwszą sobotę
– czuwanie modlitewne. Okazja do spowiedzi o godz. 19.00. Msze św. o godz. 19.30 i 23.15.

 

5. Miesiąc sierpień – miesiącem Świąt Maryjnych, pieszych pielgrzymek na Jasną Górę,
rocznic narodowych i miesiącem abstynencji alkoholowej. Przeżyjmy go w trzeźwości!

 

6. Apel do wszystkich nawiedzających świątynię i uczestniczących w nabożeństwach:
kościół jest Domem Bożym. Obowiązuje w nim strój godny, niewyzywający i niegorszący
innych; w kościele zachowujemy ciszę! Wchodząc do kościoła wyłączmy tel. komórkowe!
Pamiętajmy też o założeniu maseczki.

 

7. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką. Szczególnie polecamy Gościa
Niedzielnego.


8. Kancelaria czynna: w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek 8:30 - 10:00;
w poniedziałek i wtorek 17:00 - 17:30.

Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych, którzy chcą ochrzcić dziecko
w miesiącu sierpniu, odbędzie się w I czwartek m-ca (6.08) o godz. 19.00.
Msza św. chrzcielna z błog. rocznych dzieci w niedzielę (16.08) o godz. 9.30.

 

9. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje życzymy dobrego wypoczynku i stałej opieki Bożej.

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa trzeźwości o sierpniową abstynencję

Nie piję, bo kocham. Nie piję, bo chcę dać przykład trzeźwego, odpowiedzialnego życia. Nie piję, bo jestem potrzebny moim bliskim w każdej chwili – czytamy w specjalnym Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc trzeźwości. Przewodniczący Zespołu bp Tadeusz Bronakowski zachęcił, by Polacy w sierpniu podjęli dobrowolną miesięczną abstynencję.
W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą Bitwy Warszawskiej bp Tadeusz Bronakowski zachęcił by tegoroczny miesiąc trzeźwości przeżywać również w duchu szczególnej wdzięczności za Cud nad Wisłą, dzięki któremu Polska zachowała niepodległość, a jednocześnie uratowała Europę przed bolszewicką bezbożną ideologią. „Pamięć o zwycięzcach z 1920 roku to nasz patriotyczny obowiązek, a także powód do dumy i do gorliwej walki z wadami narodowymi i z tym wszystkim, co osłabia Polskę” – czytamy.
Apostolstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych w myśl tegorocznego hasła – „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” – w sposób szczególny przede wszystkim jednak zwraca uwagę na sytuację polskich dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym.
Mimo rosnącej świadomości społecznej w Polsce wciąż jedna trzecia kobiet w stanie błogosławionym spożywa alkohol. W apelu przypomniano, że picie alkoholu w czasie ciąży może spowodować poronienie lub cieżkie uszkodzenie mózgu dziecka, powodując nieodwracalne schorzenia. „Każda dawka alkoholu dla nienarodzonego dziecka jest szkodliwa. Zaburzenia związane z Płodowym Zespołem Alkoholowym mają charakter trwały i towarzyszą dziecku do końca życia” – czytamy w Apelu.
Zwrócono uwagę, iż w rodzinach z problemem alkoholowym najbardziej cierpią dzieci, które na skutek pijaństwa rodziców popadają w biedę materialną, w społeczną izolację,
w problemy psychiczne, moralne i duchowe. Powstałe w dzieciństwie deficyty mają wpływ na całe dorosłe życie, dlatego bardzo ważną rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży pełnią szkoły i środowiska parafialne, które przez tworzenie pozytywnych więzi, ukazywanie konstruktywnych wzorców oraz norm postępowania mogą wpływać na kształtowanie
dojrzałej osobowości.
Autorzy apelu zwracają uwagę na fakt, iż choć problemy alkoholowe dotykają większość Polaków, wciąż są lekceważone w przestrzeni publicznej. Zespół KEP ds. Apostolstwa trzeźwości i Osób Uzależnionych po raz kolejny wyraził stanowczy sprzeciw wobec zgody instytucji samorządowych i państwowych na reklamę alkoholu. „Stanowienie dobrego prawa i skuteczne jego egzekwowanie to podstawowe zadanie instytucji państwowych i samorządowych. Prawo bezwzględnie musi chronić najmłodszych obywateli przed uzależnieniami i demoralizacją” – czytamy w apelu.
Apel kończy zachęta do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu, która „jest wymownym świadectwem troski o trzeźwość polskiego narodu. To świadectwo z pewnością pomoże wielu osobom uwikłanym w pijaństwo i opanowanych chorobą alkoholową wrócić na drogę wolności. Jest to też cenny przykład dawany dzieciom, pokazujący im, że można cieszyć się życiem bez substancji, które oszukują i zabijają na raty” – podkreślono w dokumencie.
Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości koordynuje działania diecezjalne, wspiera i współpracuje z duszpasterzami i świeckimi apostołami trzeźwości, ruchami i stowarzyszeniami podejmującymi różne inicjatywy abstynenckie. Zespół przygotowuje również i wydaje materiały duszpasterskie, w tym coroczne Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości.
Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych
na sierpień – miesiąc abstynencji 2020