Licznik odwiedzin

1075753

Logowanie

Patron ciszy

Święty Józefie
u boku Jezusa
bez słowa
stojący,
cicho pracujący,
cicho uciekający
do Egiptu,
cicho zapisany
bohaterze Ewangelii,
naucz nas, byśmy
nie szukali hałasu,
byśmy wchodząc do domu
nie szukali radia,
telewizji,
naucz nas
cichej służby,
naucz nas,
by nasze działanie
nigdy nie było alibi
braku modlitwy,
święty Józefie
patronie ciszy
módl się za nami.

(O. Jacek Tonkowicz OFM)

INTENCJE MSZALNE 24.08 - 30.08.2020 r.


PONIEDZIAŁEK 24.08.2020 - święto św. Bartłomieja, Apostoła

  7:00 - Za ++ rodziców, 2 siostry, szwagra i ++ z pokrew.
18:00 - Za + męża Edwarda Seja w X rocz. śmierci, rodziców: Franciszka i Jadwigę,
            teściów, dziadków i dusze w czyśćcu cierpiące.

WTOREK 25.08.2020

  7:00 - Za + Rajmunda Brol w pamiątkę urodzin oraz ++ z rodzin: Brol, Halemba.
18:00 - Za + Ernestynę Peła w 30. dzień po śmierci.

ŚRODA 26.08.2020 - Uroczystość NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ

 7:00 - Za + męża Leona w pamiątkę urodzin, jego rodziców, rodzeństwo i teściów.
18:00 - Za ++ Romualda, Edmunda, ojca Józefa i pokrewieństwo.

CZWARTEK 27.08.2020 - wspomnienie św. Moniki

  7:00 - Za ++ Cecylię i Czesława Piętak, syna Jerzego, rodziców i pokrew.
18:00 - Za + Jana Szołtysik. Intencja ofiarowana od sąsiadów z ul. Kościuszki.

PIĄTEK 28.08.2020 - wspomnienie św. Augustyna, Bpa i Dra Kościoła

  7:00 - Za + Tadeusza Przymęckiego od funkcjonariuszy Komendy Regionalnej Straży
            Ochrony Kolei w Katowicach i posterunku w Gliwicach.
18:00 - Za + syna Marcina Rapczyńskiego w X rocz. śmierci ze wsp. dziadków z obu
            stron i chrzestnej Barbary.

SOBOTA 29.08.2020 - wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

  7:00 - Za ++ Pawła i Gertrudę Strzyż, córki: Leokadię, Edeltrudę i Hildegardę, 3 synów,
            wnuka Jerzego, Marię i Józefa Gubała oraz dusze w czyśćcu cierpiące.
16:00 - Msza św. w Mikołesce.
18:00 - Za ++ Emilię i Józefa Galios, Paulinę i Henryka Niglus oraz ++ z pokrew.

XXII NIEDZIELA Zwykła - 30.08.2020

  6:30 - Do Op. Bożej i Matki Bożej Nieust. Pomocy z podz. za odebrane łaski z prośbą
            o dalszą opiekę, zdrowie i błog. Boże w intencji małżonków Urszuli i Zygfryda
            Lebek z ok. 55. rocz. ślubu i 75. rocz. urodzin Urszuli. (Te Deum)
  8:00 - Za + Dominika Kowolik w I rocz. śmierci, ze wsp. dziadków: Róży i Konrada Helisz,
            Józefy i Pawła Kowolik, wujka Andrzeja i Piotra, oraz ++ z pokrew.
  9:30 - Za ++ Barbarę i Czesława Plaza, ++ rodziców i pokrewieństwo Rogocz, Plaza.
11:00 - 1. Za parafian – żniwne.
            2. Za + Martę Potempa w pamiątkę urodzin, ze wsp. męża Karola i rodziców
             z obu stron. Chrzest: Jagoda, Paulina Nicpoń
18:00 - Za ++ z rodzin: Mazur, Rogowski, Jaroszek, Górecki, Matusik i Wieczorek.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Wprowadzenie do liturgii: Zbierając się jako Kościół, w którym sprawowana jest
Eucharystia, stajemy się odpowiedzią dla świata na Chrystusowe pytanie postawione uczniom: „A wy za kogo mnie uważacie?”. Bez Ducha Świętego człowiek nie jest w stanie właściwie odpowiedzieć na to pytanie. Poprawna odpowiedź gwarantuje „klucze królestwa”. Najpełniejszą odpowiedź dała sama Maryja, bo była nieustannie osłonięta przez Ducha Świętego.

1. Dzisiaj: XXI NIEDZIELA ZWYKŁA - 23.08.2020 r.
o godz. 16.00 - spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
o godz. 17.30 - nieszpory niedzielne; o godz. 18.00 - Msza św. wieczorna
Dzisiejsza kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.
W przyszłą niedzielę kolekta na Diecezjalny Fundusz Inwestycyj-ny.
Kolekty: z Urocz. Wniebowzięcia NMP i niedzieli na Dom Parafialny wyniosły: 6 216,- zł
Zbiórka do puszek na Bejrut wyniosła: 2 834,- zł
Bóg zapłać za wszelkie złożone ofiary.

2. W tym tygodniu :
- w poniedziałek - święto św. Bartłomieja, Apostoła
- we wtorek - Po Mszy św. wieczornej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
- w środę - Uroczystość NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ
- w czwartek - wspomnienie św. Moniki
- w piątek - wspomnienie św. Augustyna, Bpa i Dra Kościoła
- w sobotę - wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela
od godz.17.00 adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi św.

 

3. W przyszłą niedzielę - XXII NIEDZIELA ZWYKŁA - 30.08.2020 r.
O godz. 11:00 Msza św. za parafian - żniwne.
Uroczyste podziękowanie za żniwa oraz wszelkie owoce i warzywa
z naszych ogrodów i działek. Udekorujmy w ten dzień ołtarz plonami
z naszych ogrodów i działek. W piątek po Mszach św. można składać
owoce i warzywa do dekoracji ołtarza we wnęce bocznego wejścia do
kościoła.

4. Od piątku do niedzieli (29 - 30 sierpnia) na Górze św. Anny - obchody kalwaryjskie
ku czci Aniołów Stróżów.

 

5. Pielgrzymka na Górę św. Anny ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się
w dniach 11-13.09 br. Zapisy z odpłatnością i numerem PESEL przyjmujemy w zakrystii.

 

6. W Gościu Niedzielnym: m.in.: o muzyce wolności w stolicy Białorusi, odpowiedź na pyta-nie, dlaczego celebryci nie chrzczą dzieci, o drodze ocalenia, czy trwałość sojuszy między państwami wymaga, by rządziły w nich bliskie sobie ideowo siły polityczne? o świecie sprzed stu lat znanym już tylko z podręczników, o przeżywaniu wiary w warunkach pandemii.

7. Kancelaria czynna: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek 8:30 - 10:00;
poniedziałek, wtorek: 17:00 - 17:30.
Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych, którzy chcą ochrzcić dziecko
we wrześniu odbędzie się w czwartek (3.09) o godz. 18.00 w salce na plebanii.
Msza św. chrzcielna z błog. rocznych dzieci w niedzielę (6.09) o godz. 15.00.

BYĆ APOSTOŁEM NIEPOKALANEJ!
Święty Maksymilian starał się przypomnieć każdemu człowiekowi, że ma Matkę i że do Niej może zwracać się z bezgraniczną ufnością: „Bez względu na to, jakie grzechy mamy na sumieniu - przekonywał o. Kolbe - powstać z nich możemy, byśmy tylko zechcieli do Niepokalanej się zwrócić.
Gdy kto upadnie, niech tylko do Niej z całą ufnością się ucieka”. W życiu jednego najbardziej trzeba się strzec - by nie odsunąć się od Matki Bożej. Szatan będzie naj-różniejsze pokusy podsuwał, by od Matki Bożej oderwać. Tego się trzeba strzec. Zginie z głodu duchowego ten, kto od Matki Najświętszej się oddala. Dziecko zawsze zwraca się do Matki. My też zawsze do Matki Bożej zwracajmy się w każdej okoliczności, w smutku i radościach. Ojciec Maksymilian swoim życiem zachęca nas do miłości Matki Bożej, ale również do apostolstwa maryjnego.
Pierwszym sposobem, celem apostolstwa maryjnego było dla niego apostolstwo we własnej duszy, zdobycie siebie dla Niepokalanej, a następnie promieniowanie własnym życiem i własną miłością na innych. Najważniejszą naszą czynnością jest - mówił o. Kolbe - aby starać się tak żyć, by coraz bardziej stawać się własnością Niepokalanej, codziennie coraz bardziej Jej. Byśmy coraz mniej liczyli na siebie, a stawali się coraz bardziej Niepokalanej.
Drugim sposobem apostolstwa maryjnego, który o. Maksymilian bardzo cenił, jest modlitwa. Choćby na zewnątrz było dużo ruchu, dużo pracy i rozgłosu, a modlitwy było mało, owoców będzie niewiele. Innym jeszcze, często wymienianym przez o. Kolbego środkiem apostolstwa maryjnego jest własne cierpienie, pokuta, umartwienie i dobry przykład własnego życia. Dopiero jako ostatni środek apostolstwa maryjnego podawał gorliwy czciciel Maryi cały zakres działalności ze-wnętrznej - jako wynik własnego życia i wyrobienia duchowego tak poszczególnego człowieka, jak i wspólnoty jako całości. Każdy bowiem apostoł Matki Bożej tym większy będzie odnosił skutek w swej działalności, im będzie żył doskonalej. Własne uświęcenie powinno iść przed apostolstwem.
/ o. Mirosław M. Adaszkiewicz - franciszkanin /

Z Twoją pomocą wszystko jest możliwe! Modlitwa
Jezu, jesteś moim Światłem i moim Zbawieniem. Z Tobą nie lękam się niczego.
Z Tobą moje serce jest bezpieczne. Ty chronisz mnie od niebezpieczeństw i od wszel-kiego zła. Z Tobą żyję zawsze nadzieją, nawet w ciężkich chwilach. Jezu, tylko w To-bie moja dusza znajduje odpoczynek. Nie mógłbym uczynić nic dobrego bez Twojej pomocy, mój Zbawicielu. Mam oczy, ale nie dostrzegam dobra. Mam serce, ale nie kocham Ciebie i bliźniego. Mam nogi, ale nie spieszę, by czynić dobro. Mam ręce, ale nie używam ich dla dobra. Jednak z Twoją pomocą wszystko jest możliwe! Z Tobą mogę zrobić wiele dobrego i dojść do życia wiecznego. O Jezu, przychodzę do Ciebie, bo Ty jesteś moim Zbawieniem. Ty mnie oczyszczasz, umacniasz, przebaczasz mi, karmisz mnie i prowadzisz. Tobie powierzam moją duszę. O Panie, niech przeze mnie wypełni się dobre dzieło, które mi wyznaczyłeś do spełnienia. Amen.