Licznik odwiedzin

1633502

Logowanie

Patron ciszy

Święty Józefie
u boku Jezusa
bez słowa
stojący,
cicho pracujący,
cicho uciekający
do Egiptu,
cicho zapisany
bohaterze Ewangelii,
naucz nas, byśmy
nie szukali hałasu,
byśmy wchodząc do domu
nie szukali radia,
telewizji,
naucz nas
cichej służby,
naucz nas,
by nasze działanie
nigdy nie było alibi
braku modlitwy,
święty Józefie
patronie ciszy
módl się za nami.

(O. Jacek Tonkowicz OFM)

 

Niezwykła adoracja - czuwanie modlitewne w duchu TAIZE

 

W piątek 29 listopada 2013 r.  w naszym kościele  po Mszy św. wieczornej rozpoczęło się ze śpiewem w sercu i na ustach, wspólnie przed obliczem Chrystusa czuwanie modlitewne w duchu TAIZE.  Przepięknie przystrojona świątynia, mnogość świec oświetlających krzyż, młodzież trwająca przed Bogiem, szukająca Chrystusa oraz słowa : „ Nie bój się, nie lękaj się" to obraz, który na długo pozostanie w sercach uczestników tej niezwykłej adoracji.  Czuwanie przygotowała i prowadziła młodzież naszej parafii  dając dowód na to, że razem można wiele, a pokój i dobro między nimi  to wartości, z którymi potrafią i chcą się dzielić . Zebrali  się, by spotkać Boga w modlitwie i wielbić Go śpiewem i w ciszy.Wspólnota Taize założona przez br. Rogera organizuje od 1978r. ogólnoeuropejskie spotkania młodzieży w różnych zakątkach naszego kontynentu. Tematem spotkania było: zaufanie do Boga. Czuwanie w duchu wspólnoty z Taizé jest formą spotkania z Jezusem, w której młodzi ludzie śpiewają pieśni  wprowadzające  w atmosferę medytacji chrześcijańskiej nad miłością Boga do nas, nad prawdami wiary.

 

 mms img-1293157804            mms img898215778001

 

 

 

 

" Gdzie człowiek spotyka Boga, tam samo słowo już nie wystarcza"

 

             Kolejnej niedzieli  Adwentu towarzyszyła w naszej parafii muzyka, która wyznaczała mijający czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Niezwykle miłym akcentem był koncert chóru SONATA, który pod kierunkiem dyrygenta Pani Iwony Skop  w niedzielne popołudnie 22 grudnia wystąpił w naszym kościele wraz  z dziećmi i młodzieżą z Miotka i Strzebinia. Była to dla nas okazja do zastanowienia się, czym jest muzyka i  budowanie osobistej relacji z Bogiem. Artyści stanęli na wysokości zadania, wprawiając w wielki podziw tych wszystkich, którzy przybyli na to adwentowe śpiewanie. Zarówno chórzyści, jak i mali amatorzy śpiewania nie chcą skupiać się jedynie na doskonaleniu umiejętności wokalnych, ale ćwiczyć również serca, by mogli sami przybliżać się do Boga, a także pomagać w tym osobom, które ich słuchają.

 

 

DSCN3753     DSCN3734  

DSCN3735     DSCN3752

 

 

   II Jarmark Adwentowy za nami...

 

         Smakowicie pachnący, roztaczający świąteczną aurę, z dźwiękami w rytm marsza i kulinarnymi przysmakami   taki był parafialny jarmark bożonarodzeniowy. W naszej kulturze polskiej mamy bardzo bogatą  tradycję związaną ze świętami bożonarodzeniowymi. Tradycja  radosnego przeżywania adwentu jest mniej popularna. Czas adwentu - jako czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela- można  połączyć z  promocją tego wszystkiego, co dzieje się w przestrzeni zwyczajów i starać się podtrzymywać integrację międzypokoleniową. Nie dziwi więc nikogo fakt, że na niedzielnym Jarmarku  pojawili się ci, którzy byli spragnieni przedświątecznej atmosfery. Stoiska oferowały bożonarodzeniowe rozmaitości: świąteczne potrawy, ciasta i ciasteczka oraz wiele artykułów, które kojarzą się z tradycją Świąt Bożego Narodzenia.Jarmark pozwolił ludziom poczuć świąteczną atmosferę świąt. Z tego najbardziej cieszy się organizator, ponieważ miał w zamyśle wywołać uśmiech na twarzy i radość w sercu każdego, kto w tym dniu wyszedł z domu i dołączył do parafialnego biesiadowania. Atmosfera jarmarku niewątpliwie stwarzała  możliwość spędzenia czasu z rodziną, towarzyszyło temu ciepło, światło, braterstwo, poczucie wspólnoty. Słowa podziękowanie za osobiste zaangażowanie w organizację kierujemy dla ks.Marka Niewiadomskiego, który zadbał o wszystkie szczegóły oraz młodzieży, która chętnie mu pomogła. Dziękujemy także wszystkich tym, którzy ze zwykłej ludzkiej życzliwości pomogli w sprawnym przygotowaniu i przeprowadzeniu jarmarku oraz orkiestrze, która oprawą muzyczną uświetniła kiermasz.

                                                         

DSCN3653

 

     

DSCN3663

 

                                                           DSCN3673      

 

DSCN3691

 

 

 

baner kiermasz

 

 

NAJPIĘKNIEJSZY LAMPION ADWENTOWY

lampion

W okresie Adwentu bardzo wymownym i często stosowanym znakiem w domowej liturgii jest świeca. Świece i lampiony posiadają bogatą symbolikę. W ciemności człowiek czuje się źle i niepewnie, nawet znając drogę, może zbłądzić. Światłość jest darem Bożym: „Wtedy to rzekł Bóg:Niech się stanie światłość. I stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą" (Rdz 1, 3-5).   Na początku Mszy w kościele panuje mrok - zapalone są tylko świece i przyniesione przez dzieci lampiony - a światło zapala się dopiero po akcie pokutnym, na śpiew „Chwała na wysokości Bogu...".

Lampion jest  przejawem adwentowej liturgii światła. Wewnątrz umieszcza się świecę bądź żarówkę, która zapalana jest w czasie modlitw. Lampiony umieszcza się w domu na widocznym miejscu. Idąc na roraty, dzieci zabierają je ze sobą do kościoła. Lampion adwentowy umieszczony w domowym sanktuarium jest dobrą ilustracją do przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które zabrały oliwę do naczyń i z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca (Mt 25,1-13).

W związku z okresem adwentu w naszej parafii Ks. Marek Niewiadomski ogłosił i zorganizował  "KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY LAMPION ADWENTOWY". Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło  1.12.2013 r. po pierwszym nabożeństwie adwentowym. Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Lampiony były oceniane według kilku kryteriów: technika, staranność, estetyka, samodzielność wykonania pracy, ilość materiałów wykorzystanych, funkcjonalność, kolorystyka oraz trudność wykonania lampionu.

Do konkursu przystąpiło 77 uczestników, najmłodsza uczestniczka w wieku  2 lat to Lena Andreasik. Przyznano jej specjalne wyróżnienie. W kategorii klas I-III  zwycięzcami okazali się: 1. miejsce: Adam Koczyba kl. III a

      2. miejsce: Tomasz Mazur  kl. III a

      3. miejsce: Natalia Kapica  kl. II b

wyróżnienia:

Alicja Ziora kl.Ic, Dorota Brzezińska kl. III a, Martyna Lach kl. I c, Nikodem Penkaty kl. III a

Kategoria klas IV - VI

1. miejsce:Agata Kot kl. V a

2. miejsce: Oliwia Maruszczyk kl. VI a

3. miejsce: Emilia Obłączek  kl. IV a

wyróżnienia:

Aleksander Bawełek kl. VI a, Julia Parys kl. IV a, Bartosz Wojtal kl. IV a, Nadia Watoła kl. IV a

Kategoria gimnazjum:

wyróżnienia:

Nikodem Janczyk, Weronika Peła, Michał Peła, Agnieszka Walczak, Marta Obłączek.

Wylosowano nagrodę specjalną spośród wszystkich uczestników konkursu- otrzymał ją Franciszek Sołtysik, 6 lat. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, uczestnikom i ich rodzicom dziękujemy za zaangażowanie. Lampiony są pięknie wykonane, z różnych materiałów i różnymi technikami, różnorodne też były pomysły na wykonanie lampionu. Gratulujemy wszystkim talentu i pomysłów, dziękujemy za wspólną wędrówkę adwentową i piękne lampiony, które przypominają nam, abyśmy chodzili w świetle Bożej łaski.

 

 

IMG 0912      IMG 0930

 

 

W kategorii klas I-III  lampiony wykonali:

Franciszek Soltysik lat 6

     KLASA I

1.Martyna Lach  kl. I c

2.Kamil Osadnik  kl. I c

3.Aleksandra Kotala kl. I a

4.Mateusz Gałbas kl. I a

5. Klaudia Deptała kl. I a

6.Miłosz Szołtysik kl. I a

        KLASA II 

 7.Karolina Dratwa kl. II b
 8.Natalia Warian kl. II b
 9.Jessika Mika kl. II a
10.Emilka Krzymińska kl. II b

11. Maciej Czornik kl. II b

12. Daniel Watoła kl. II b

13.Szymon Imiołczyk kl. II b

14.Kornelia Galios kl. II b

15.Emilka Dalkowska kl. II b

16.Filip Cieślik kl. II b

17.Natalia Kapica kl. II b

Klasy III

18.Dawid Kubica kl. III a

19.Mateusz Pawlik kl. III b

20.Filip Pawlik kl. III b

21.Nikodem Penkaty kl. III a

22. Zosia Krupa kl. III b

23. Kacper Machoń kl. III b

24.Larysa Krus kl. III a

25.Jakub Seget  kl. III b

26.Adam Koczyba kl. III a

27.Mateusz Nowak kl. III b

28.Mikołaj Kocyba kl. III a

29. Szymon Rzepa kl. III a

30.Patryk Meinert kl. III a

31. Dorota Brzezińska kl.III a 

32.Agnieszka Leczkowska kl. III 

33. Tomasz Mazur kl. III

Kategoria klas IV-VI

Klasy IV

34. Paulina Osusznik kl. IV c

35.Ewa Kocot kl. IV b

36.Emilia Obłaczek kl. IV a

37.Magda Watoła kl. IV a

38.Patryk Jelonek kl. IV b

39. Anna Żmirek kl. IV a

40.Ewa Helisz kl. IV a

41. Bartosz Wojtal kl. IV a

42.Martyna Golec kl. IV c

43.Julia Parys kl. IV a

Klasy  V

44.Karolina Hewig kl. V a

45.Weronika Andreasik kl. V a

46.Dominika Brzezińska kl. V b

47.Małgosia Kowalska kl. V a

48. Agata Kot kl. V a

49. Paulina Mazur kl. V a

50. Katarzyna Gawron kl. V a

Klasy VI

51.Wiktoria Droździok kl. VI a

52.Melanie Glinka kl. VI b

53.Julia Ogorzelska kl. VI a

54. Kamil Czudaj kl. VI b

55.Olek Bawełek kl. VI a

56.Mateusz Musik kl. VI a

57.Julia Kruk kl. VI a

58.Kamila Deptała kl. VI a

59.Sandra Dudek kl. VI b

60.Oliwia Maruszczyk kl. VI a

61.Zuzanna Maciejczyk kl. VI a

62. Piotr Pietrek kl. VI a

63. Agata Kamińska kl. VI a

64. Wiktoria Pojman kll. VI a

65. Eryk Wręczycki kl. VI b

66. Nikola Piątkowska VI b

67. Robert Dziuk kl. VI a

68. Nikola Myrcik

 Kategoria gimnazjum

69. Agnieszka Walczak kl. III

70.Nikodem Janczyk kl. I

71. Weronika Peła kl. III

73. Michał Peła kl. I

74. Marta Obłączek kl. III

75. Aleksy Walczak  kl. I 

 

 

 

Święto Zmarłych

 

 

I znowu w pierwszy dzień  listopada zapłonęły blaskiem lampionów i zniczy mogiły naszych bliskich spoczywających na naszym cmentarzu. Przyozdobiliśmy je świeżymi  kwiatami, symbolizującymi życie i miłość. Ten pradawny zwyczaj jest znakiem w zmartwychwstanie. To dlatego odwiedzamy cmentarze, stajemy przy grobach krewnych i znajomych, zapalamy znimodli się za nich, że nasza nadzieja sięga dalej niż wskazuje granica śmierci. Wierzymy, że oni żyją nadal i także nasze życie nie skończy się na cmentarzu. Tę wiarę pielęgnuje Kościół, zachęcając nas słowami Pisma Świętego do czynienia aktów miłości względem naszych bliskich zmarłych . "Przemijający czas jest dobrym rachmistrzem. Skrzętnie notuje bilans naszych przychodów i rozchodów po stronie dobra i zła. Dlatego ceńmy sobie czas, bo :on nas prowadzi przez życie. I uczmy się lekcji, jaką nam czas daje. Czas się wywodzi od dni wieczności i do dni wieczności zmierza". Ciągle powtarza się zdanie:„Chociaż zmarli, to jednak żyją w naszej pamięci”Nasi zmarli żyją nie tylko w naszej pamięci i dziełach, jakie po sobie zostawili. Niektórzy  z nich są już w niebie i radują się łaską oglądania Oblicza Bożego i zażywania wiecznego szczęścia.Inni,„którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba”. To końcowe oczyszczenie wybranych Kościół nazywa czyśćcem. Wiara w jego istnienie potwierdzona została dogmatem na Soborze Florenckim. I właśnie tym zmarłym, oczekującym pełni zjednoczenia z Bogiem pomóc przez naszą modlitwę, ofiarowane w ich intencji Msze Św., odpusty i dzieła pokutne. Pamiętajmy, że ich okres zasługiwania już się zakończył z chwilą śmierci i sami sobie pomóc nie mogą. I chociaż nie wiemy, czy nadal potrzebują oni naszej modlitwy, czy już osiągnęli niebo, to jednak nasza modlitwa w ich intencji jest zawsze aktem miłosierdzia, który nigdy nie idzie na marne. Przyczynia się on do powiększenia skarbca zasług całego Kościoła i do naszego osobistego uświęcenia.

                 DSC 0005     DSC 0015 

 

 

MOC  RÓŻAŃCA

 Zdjęcie0279

   ,,Różaniec - to skarb, który trzeba odkryć" wołał Jan Paweł II. Aby wołanie papieża nie poszło w zapomnienie,  w naszej parafii uczniowie zostali zaproszeni przez Ks. Marka Niewiadomskiego i Ks. Proboszcza Wojciecha  Ciosmaka do udziału w konkursie różańcowym. Najważniejsze było zainteresowanie dzieci modlitwą różańcową, przypomnienie jak piękną modlitwą jest modlitwa różańcowa i jednocześnie zachęcenie dzieci do częstego jej odmawiania. Konkurs polegał na przygotowaniu przez uczniów różańców z dowolnego materiału i na oryginalności pomysłu, dokładności wykonania, estetyki i treści zawartej w wykonanym dziele. Młodzi  parafianie przynosili różańce z modeliny, śrubek, kwiatków, dzikiej róży, jarzębiny, żołędzi, kasztanów, orzechów, grochu, fasoli, liści, chrupków, cukierków, najprzeróżniejszych koralików, a nawet rękawiczek medycznych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy za udział, a najlepsze zostaną nagrodzone. To wielka radość uczestniczyć w zmaganiach dzieci, patrzeć na ich zaangażowanie. Różańce przez cały październik zdobić będą mury naszej świątyni parafialnej, bowiem wszystkie prace zostały wyeksponowane w kościele. Konkurs okazał się zadaniem rozwijającym zdolności manualne i techniczne u dzieci, kształtował ich wyobraźnię artystyczną. Okazał się świetnym połączeniem życia szkolnego z kościelnym.  W niedzielę 27 października br. zaproszono wszystkich, a zwłaszcza wszystkie dzieci  z rodzinami i o godz. 17:00  odbył się wspólny różaniec oraz podsumowanie konkursu. 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE   KONKURSU  RÓŻAŃCOWEGO

 

 Nagrody  specjalne za największy wkład pracy

 

Filip Cieślik   kl. II b

 

Adam Koczyba  kl. III a

 

   Wojciech Kawałko  kl. IV a

 

   Oliwia Maruszczyk kl. VI a

 

Nagroda za wykonanie różańca z chleba

 

Patryk  Mika  kl. I b

 

NAGRODY : 
Kategoria   klas I - III

 

      1.  miejsce   Szymon Imiołczyk kl. II b

 

   2.  miejsce  Tomasz Mazur  kl. III a

 

 3.  miejsce  Błażej Kukuła  kl. II a

 

wyróżnienia:  Patryk Meinert  kl. III a

 

                   Dorota Brzezińska kl.  III a

 

Kategoria klas  IV-VI

 

1.  miejsce    Marcel Budny kl. VI a

 

         2.  miejsce   Aleksander Bawełek  kl. VI b

 

 3. miejsce   Klaudia Musialik  kl. VI b

 

wyróżnienia:  Karolina Dragon kl. V b

 

                    Nils Gryc kl. VI b

 

Szczęśliwcem, do którego  trafił  po losowaniu Różaniec  Papieski  poświęcony
przez Papieża  Benedykta  XVI,  jest  Dawid Nowak z kl. VI b.

baner 1x3 P2 z przejciem brzowym

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za  zzangażowanie i udział; każdy z  uczestników konkursu otrzymał dyplom  oraz  symboliczną nagrodę. Dziękujemy także ks. Markowi Niewiadomskiemu i Księdzu Proboszczowi Wojciechowi Ciosmakowi  za przeprowadzenie konkursu,a tym samym poszerzanie przestrzeni dla Boga; dziękujemy za  zachęcanie do rozważania wydarzeń z życia Jezusa, to dla wszystkich szansa odnajdywania  w każdej z tajemnic różańcowych samych siebie i zobaczenia własnej relacji z Bogiem.

 

RÓŻAŃCE WYKONALI:

Uczniowie klas I - III

Uczniowie klas IV - VI

Klasy I

Klasy IV

1.Maciek Czornik kl. I a

1. Hania Maruszczyk kl. IV c

2. Maja Kozaczka kl. I c

2. Bartosz Wojtal kl. IV a

3.Patryk Mika kl. I b

3.Tymoteusz Jegier kl. IV a

4.Anna Ślimok kl. I a

4. Martyna Golec kl. IV c

5.Sylwester  Maciejczyk kl. I b

5. Maja Kolano kl. IV c

Klasy II

6. Nadja Watoła kl. IV a

7. Agata Brol kl. IV c

 

8..Justyna Kolano kl. IV b

1. Danuta Wawrzyniak kl. II b

9.Emilia Obłączek kl. IV a

2. Kornelia Galios kl. II b

10. Ewa Helisz kl. IV a

3. Jakub Gatys kl. II a

11.Filip Parys  kl. IV c

4.Patryk Mikołajczyk kl. II b

12.Paweł Szajer kl. IV c

5.Oliwia Haiska kl. II b

13. Sabina Stroba kl. IV b

6. Bartosz Jon kl. II a

14. Kinga Stańczyk kl. IV b

7.Wojciech Mikołajczyk kl. II b

15. Wojciech Kawałko kl. IV a

8.Natalia Warian kl. II b

16. Patrycja Maciejczyk kl. IV a

9.Marcin Mazur kl. II b

Klasy V

10. Jakub Stoczek kl. II b

1. Paulina Sanitra kl. V b

11. Mikołaj Galios kl. II b

2. Oliwia Imiołczyk kl. V b

12. Maciej Badura kl. II b

3. Karolina Dragon kl. V b

13. Emilia Krzymińska kl. II b

4. Dominika Brzezińska kl. V b

14. Emilia Dalkowska k. II b

5. Julia Ocelok kl. V b

15. Michał Jon kl. II a

6. Julia Skałbana kl. V b

16. Angelika Karmańska kl. II b

Klasy VI

17. Daniel Watoła kl. II b

18. Szymon Imiołczyk kl. II b

1. Nils Gryc VI a

19. Lena Szymik kl. II a

2.Oliwia Maruszczyk kl. VI a

20. Łukasz Rogocz kl. II a

3. Aleksander Bawełek kl. VI b

21. Błażej Kukuła kl. II a

4. Wiktoria Pojman kl. VI a

22. Kamil Kopyciok kl. II a

5.Mikołaj Banaś kl. VI a

23. Weronika Myland kl. II a

6. Oliwia Rosiak kl. VI a

24. Nensi Loeve kl. II a

7.Patrycja Kowalska kl. VI a

25. Liwia Bonk kl. II a

8. Błażej Skałbana kl. VI b

26. Mateusz Dulęba kl. II a

9.Tomasz Karmański kl. VI b

27. Filip Cieślik kl. II b

10. Marcel Budny kl. VI a

28.Maksymilian Biadacz kl. II b

11.Ewa Kocot kl. VI b

29. Karolina Dratwa kl. II b

12.Dawid Nowak kl. VI b

Klasy  III

13.Robert Dziuk kl. VI a

1.Agnieszka Leczkowska kl. III b

14.Paulina Mazan kl. VI b

2.Nikodem Penkaty kl. III a

15.Sandra Dudek kl. VI b

3.Aleksandra Lebek kl. III a

16.Nikola Myrcik kl. VI b

4.Larysa Krus kl. III a

17.Bartosz Parys kl. VI a

5.Patryk Lach kl. III a

18. Emilia Maruszczyk kl. VI a

6.Mateusz Nowak kl. III b

19.Patrycja Pawlik kl. VI a

7.Tomasz Mazur kl. III a

20.Piotr Pietrek kl. VI a

8. Zosia Krupa kl. III b

21.Fabian Brol kl. VI b

9.Mikołaj Sanitra kl. III a

22.Katarzyna Mizera kl. VI b

10. Daria Grzeszczak kl. III a

23.Julia Ogorzelska kl. VI a

11. Szymon Rzepa kl. III a

24.Kacper Kryś  kl. VI a

12. Jakub Olszewski kl. III b

25.Agata Kamińska kl. VI a

13. Agata Nowak kl. III b

26. Kacper Polaszewski kl. VI a

14. Artur Myrcik III a

27.Julia Kruk kl. VI a

15.Agnieszka Janus kl. III a

28.Dominik Szulc kl. VI b

16. Mikołaj Kocyba kl. III a

29.Miłosz Ligensa kl. VI b

17.Jakub Seget kl. III b

30.Dominik Słodczyk kl. VI b

18.Mikołaj Kandzia kl. III b

31.Melanie Glinka kl. VI b

19. Kacper Machoń kl. III b

32.Kamil Czudaj kl. VI b

20.Piotr Gabryś kl. III b

33.Julia Kołomyjec kl. VI b

21.Filip Pawlik kl. III b

34. Klaudia Musialik kl. VI b

22.Mateusz Pawlik kl. III b

35. Daniel Gatys kl. VI b

23.Dawid Kubica kl. III a

36.Kamila Deptała kl. VI

24.Adam Koczyba kl. III a

37.Rafał Kolano kl. VI a

25.Emilia Szaton kl. III b

 38.Eryk Wręczycki kl. VI b

26.Weronika Gruszka kl. III a

 39. Nicola Piątkowska  kl. VI b

27.Marta Krzywańska kl. III a

 40. Mateusz Musik  kl. VI a

28.Patryk Meinert kl. III a

 41. Anna Łotocka  kl. VI b

 

 42. Zuzanna Maciejczyk kl. VI a

 

 43. Wiktoria Droździok kl. VI a

   

URODZINY 

Ks. Proboszcza

21.10.2013 r. to dzień  urodzin ks. Proboszcza Wojciecha Ciosmaka. W tym szczególnym dniu modliliśmy się o zdrowie, Bożą opiekę i błogosławieństwo w dalszej pracy duszpasterskiej. Podczas uroczystej Mszy św. pośród wielu delegacji znalazły się dzieci, które dziękowały za serce pełnie dobroci i wielkiej serdeczności oraz przekazały dar wszystkich dzieci - wykonane przez nich dla Solenizanta laurki, było ich w koszu 242, bo prawie tylu jest uczniów w szkole i za nich wszystkich Ksiądz Proboszcz oręduje do Boga w modlitwach. Zapisane w nich życzenia są pisane małymi sercami, dzieci życzą uśmiechu na co dzień, pogody ducha i siły,błogosławieństwa Bożego, radości, zapału, nadziei, optymizmu, mądrości, siły duchowej i po prostu szczęśliwych dni.

mms img1486804865

 

Życzenia złożył także burmistrz naszego miasta Klaudiusz Kandzia życząc, by Ksiądz Proboszcz każdego dnia na nowo czerpał radość i umocnienie z głębokiej przyjaźni, jaka wiąże kapłana z Chrystusem, a także by ofiarna posługa duszpasterska stale, a szczególnie w przeżywanym Roku Wiary, przynosiła obfity plon w sercach parafian. Wyraził także życzenie, by Maryja oraz święci i błogosławieni świadkowie wiary byli orędownikami przed tronem Ojca w niebie we wszystkich sprawach Księdza Proboszcza i rodziny parafialnej.

 

ZMIANA  WIKARIUSZY W NASZEJ PARAFII


Dekretem Ks. Biskupa Ordynariusza z dniem 1 października br. dokonała się wymiana księży wikarych. Ks. Piotr Torbus został przeniesiony do parafii pw. św. Michała w Gliwicach, a z tamtejszej parafii przybył do nas Ks. Piotr Adamski. Serdecznie witamy go w naszej parafii i życzymy dużo łask Bożych i opieki Matki Najświętszej w posłudze w naszej wspólnocie parafialnej.

 

 Nowi wikariusze w naszej parafii

 

 

Decyzją księdza Biskupa Ordynariusza w naszej parafii nastąpiła zmiana wikariuszy.
Ks. Daniel Klimkiewicz został przeniesiony do Parafii Przemienienia Pańskiego  w Tarnowskich Górach Bobrownikach,
natomiast Ks. Mariusz Kuźba został przeniesiony z naszej parafii do Parafii św. Józefa w Zabrzu.
Za pracę duszpasterską w naszej parafii – BÓG ZAPŁAĆ ! Zawierzamy ich dalszą pracę duszpasterską Maryi – Królowej Polski,
ale także Królowej i Matce wszystkich kapłanów.
Niech wyjedna im u swojego Syna – wiekuistego kapłana zdroje łask i błogosławieństwo, które jakże potrzebne jest w dzisiejszej, trudnej pracy duszpasterskiej.

Do posługi w naszej parafii mianowani zostali: Ks. Marek Niewiadomski - dotychczas wikariusz Parafii św. Rodziny (Bytom - Bobrek) oraz Ks. Piotr Torbus - dotychczas wikariusz Parafii św. Katarzyny w Tarnowskich Górach Lasowicach.Witając Księży, życzymy im Błogosławieństwa Bożego w posłudze kapłańskiej w naszej parafii oraz polecamy szczególnej opieki Matki Bożej i wstawiennictwu  Świętego Józefa, naszego patrona, a także życzymy dużo sił do realizacji podjętych zadań. Szczęść Boże!


Ks.Marek Niewiadomski pochodzi z Parafii św. Anny w Zabrzu. Urodził się 2 maja 1972 r. w Zabrzu. W 1998 r ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu. Święcenia kapłańskie otrzymał w Gliwicach 30 maja 1998 r. z rąk ks. biskupa Jana Wieczorka. Jako kapłan pełnił swoją posługę w następujących parafiach: Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, Parafia Dobrego Pasterza w Bytomiu, Parafia Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, Parafia św. Jadwigi w Zabrzu, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu - Rokitnicy, Parafia św. Rodziny w Bytomiu -Bobku. Ks. Marek będzie w naszej parafii jako wikariusz opiekował się ministrantami i lektorami oraz młodzieżą, będzie także nauczycielem katechetą w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Kaletach.

Ks. Piotr Torbus pochodzi z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Urodził się 20. 01. 1979 r. w Tarnowskich Górach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Staszica w Tarnowskich Górach. Sakrament kapłaństwa przyjął 14. 05. 2005r. w Gliwicach. Jako kapłan pełnił swoją posługę w następujących parafiach: Parafia Świętej Rodziny w Bytomiu Bobku (2005 - 2007), Parafia Świętego Antoniego w Gliwicach Wójtowej Wsi (2007 - 2008), Parafia Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Tarnowskich Górach Lasowicach (2008 - 2013). Interesuje się szczególnie fotografią, turystyką górską. Ks.Piotr we wrześniu 2013 r. będąc w naszej parafii opiekował się Mariankami i grupą parafialną Odnowa w Duchu oraz był nauczycielem katechetą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kaletach.

 

JUBILEUSZ KS.PROBOSZCZA

 

moje2 2

 

Ofiarną posługę gospodarza naszej parafii dziesięć lat temu, 18 sierpnia 2003 r., objął Ks. Proboszcz Wojciech Ciosmak. W tym czasie dokończył rozpoczęte dzieło malowania kościoła, wykonano remont dachu kościoła, zadbał o odrestaurowanie organ w kościele, o uporządkowanie terenu wokół kościoła, plebanii, terenu cmentarnego, także wykonano niezbędne remonty w domu parafialnym i zakrystiach, wymieniono rodzaj oświetlenia na energooszczędne żarówki. Dba o wystrój kościoła w okresie świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz przez cały rok. Doposażył kościół w stroje liturgiczne dla lektorów i ministrantów oraz piękne okolicznościowe ornaty dla księży. Wyremontował plebanię i dostosował do standardów dnia dzisiejszego, w tym niezbędne remonty w kancelarii parafialnej, przygotował salkę na spotkania grup parafialnych. Dzięki osobistej wierze i gospodarności wzniósł wraz z wiernymi mury kaplicy cmentarnej i ją wyposażył.
Buduje również Kościół duchowy. W ciągu 10. lat proboszczowania zorganizował pielgrzymki:

 

1. Szlakiem Apostołów i Świętych do Włoch 28.06-09.07.2004;
2. Pielgrzymkę do grobu Św. Piotra i Jana Pawła II 01.08-08.08.2005;
3. Szlakiem Sanktuariów Maryjnych Francji 03.07-14.07.2006;
4. Szlakiem Sanktuariów Maryjnych Węgry- Słowacja 25.06-04.07.2007;
5. Szlakiem Sanktuariów Maryjnych Portugalii i Andaluzji -13 czerwiec w Fatimie 12.06-19.06.2011;
6. Pielgrzymka do Włoch 05 - 14.04.2013 r.

 

Na przestrzeni tych lat mieliśmy 4 prymicjantów:

 

Ks. Adam Kozak - 2007
Ks. Krzysztof Misiuda - 2008
Ks. Mariusz Woźniak- 2008
Ks. Łukasz Meinert – 2012

 


Przez prawie cały okres pełnienia funkcji Proboszcza jest również katechetą w szkole. Wyjeżdża z dziećmi komunijnymi

 

na pielgrzymki na Górę św. Anny, celebruje Msze św. rocznicowe podczas zielonych szkół, współorganizował wyjazd

 

do Lourdes, organizuje spotkania grup parafialnych, znajduje czas dla chorych, głosi homilie inspirujące do przemyśleń, często modli się w intencji parafian i sprawuje za nas Eucharystię nie tylko w naszym kościele, ale i w Mikołesce. Czasami jest to też Msza św. za leśników w otoczeniu lasu, za nauczycieli w październiku czy górników w grudniu. Wiele godzin poświęca nam posługą w konfesjonale i odprawianiu nabożeństw. Redaguje gazetkę parafialną, z Jego inicjatywy powstała strona internetowa parafii i rozpoczęły działalność niektóre grupy parafialne.

 

Za to wszystko pragniemy Księdzu Proboszczowi serdecznie podziękować, bowiem jak stwierdził Kardynał Leo Suenens

 

"Jest wiele rzeczy, za które nie można zapłacić pieniędzmi. Jedynie uśmiechem, uprzejmością i słowem "dziękuję".

 

Nasz dziesięcioletni dług wdzięczności spłacamy i spłacać będziemy w naszej wspólnej pamięci modlitewnej.

 

Niech o tym przypominają nam słowa Ojca Świętego Jana Pawła II:

 

„Trzeba pamiętać o nieustannej wdzięczności za ten dar, jakim dla człowieka jest drugi człowiek.”

 

Za to wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem dzięki Ks.Proboszcza 10- letniej służbie – Bogu niech będą dzięki.

 

Za czas, siły, talenty, którymi służył i służy ludziom – Bóg zapłać.

 


Życzymy Księdzu Proboszczowi wielu sił, zdrowia i wytrwałości w dalszej posłudze,

 

a osobę Księdza Jubilata polecamy Opatrzności Bożej i opiece Matki Bożej.

 

Niech to 10-lecie będzie dla naszego Księdza Proboszcza umocnieniem na dalsze życie i posługę Kościołowi.

 

Ad multos annos!

    Parafianie

 

II PIELGRZYMKA ROWEROWA KALETY – LEŚNIÓW

20 lipca 2013, w pochmurny sobotni poranek, przy kościele św. Józefa w Kaletach-Jędrysku zebrało się około 120 pątników, by wraz z księdzem Danielem wyruszyć na II Pielgrzymkę Rowerową. Tym razem celem pielgrzymów było Sanktuarium Matki Boskiej Patronki Rodzin w Leśniowie.

                Po błogosławieństwie udzielonym przez księdza proboszcza, rowerzyści ubrani w jednakowe czerwone koszulki uformowali 20-osobowe grupy i wyruszyli na pielgrzymkowy szlak. Pierwszym celem na trasie pielgrzymów był drewniany kościółek św. Walentego w Woźnikach. W kościółku, specjalnie otwartym na tę okazję, pielgrzymi odmówili krótką modlitwę i pierwszą dziesiątkę różańca. Po nawiedzeniu kościoła pątnicy wyruszyli w dalszą drogę odprowadzani przez pierwsze promienie słońca, które miało im już towarzyszyć do końca dnia.

                Następnym przystankiem był Rynek w Koziegłowach, gdzie rowerzyści mieli chwilę wolnego czasu, aby się posilić i uzupełnić zapasy. Tuż za Koziegłowami pielgrzymi zjechali z asfaltowej szosy, by podążyć czarnym rowerowym szlakiem do samego Sanktuarium w Leśniowie. Trasa ta przyniosła wiele niespodzianek, gdyż prowadziła przez bardzo różnorodne tereny: pola, łąki i piaszczyste lasy.

                O godzinie 11.30 utrudzeni pielgrzymi dotarli do celu, do Sanktuarium w Leśniowie. Tutaj uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przez księdza Daniela u stóp Leśniowskiej Pani. Po Mszy św. i chwili kontemplacji w kościele, wszyscy uczestnicy pielgrzymki udali się do klasztornego ogrodu na przygotowane specjalnie dla nich ognisko z kiełbaskami. Potem był czas wolny, aby móc m.in. zaczerpnąć wodę z cudownego źródełka bijącego w pobliżu Sanktuarium. Na koniec pobytu w Leśniowie pątnicy wzięli udział w nabożeństwie drogi krzyżowej. Rozważania przy każdej ze stacji czytali uczestnicy pielgrzymki.

                Droga powrotna wiodła przez pagórkowate tereny do Sanktuarium Antoniego Padewskiego w Koziegłówkach. Tutaj pielgrzymi odmówili różaniec, a potem odśpiewali radosne „Sto lat” młodej parze, która właśnie wzięła ślub. Z Koziegłówek pątnicy udali się do zabytkowego kościółka św. Wawrzyńca w Cynkowie. Niestety, miejscowy proboszcz ze względu na inne obowiązki nie mógł otworzyć kościółka pielgrzymującym, tak więc pątnicy zebrali się wokół drewnianego krzyża, by tam wspólnie odśpiewać litanię.

                Ostatni etap pielgrzymki z Cynkowa do Kalet wiódł przepiękną leśną drogą przez Kolonię Woźnicką na Zieloną. Tutaj pielgrzymi ponownie uformowali 20-osobowe grupy, by pięknym szykiem przejechać przez centrum Kalet, gdzie witali mieszkańców dźwiękiem rowerowych dzwonków. Pielgrzymów dojeżdżających do kościoła na Jędrysku witał dźwięk dzwonów i ksiądz proboszcz obficie kropiący powracających święconą wodą.

               Na zakończenie pielgrzymki wszyscy uczestnicy udali się do kościoła, by modlitwą podziękować Bogu za cały pielgrzymkowy dzień. Tutaj ksiądz Daniel podziękował też wszystkim organizatorom i sponsorom, m. in. Urzędowi Miejskiemu w Kaletach, Sekcji Turystki Kolarskiej w Kaletach i osobom prywatnym, a pielgrzymi nagrodzili księdza brawami za zorganizowanie całej pielgrzymki. Rozjeżdżając się do domów wszyscy zadawali tylko jedno pytanie: „Dokąd i z kim pielgrzymujemy za rok?”

Oprac.  Agata K.