Licznik odwiedzin

1599290

Logowanie

Patron ciszy

Święty Józefie
u boku Jezusa
bez słowa
stojący,
cicho pracujący,
cicho uciekający
do Egiptu,
cicho zapisany
bohaterze Ewangelii,
naucz nas, byśmy
nie szukali hałasu,
byśmy wchodząc do domu
nie szukali radia,
telewizji,
naucz nas
cichej służby,
naucz nas,
by nasze działanie
nigdy nie było alibi
braku modlitwy,
święty Józefie
patronie ciszy
módl się za nami.

(O. Jacek Tonkowicz OFM)

 Muzyczne kolędowanie z Zespołem Pieśni i TańcaŚląsk 

 

 

 

 

IMG 8514

 

 

 

W świąteczne popołudnie 6 stycznia br. w naszym kościele zabrzmiała wśród tłumu parafian „Święta Noc”. Był to koncert wokalno - instrumentalny w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zespół jest uznawany za jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek artystycznych na świecie, to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych o ogromnych możliwościach artystycznych. „Śląsk” prezentuje bogaty folklor śląski oraz polskie pieśni i tańce z innych regionów, a także opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. Ich perfekcja i najwyższa maestria są już legendarne. Bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów rocznie, występy w 44 krajach na 5 kontynentach, ponad 25 mln widzów, 12 albumów – to liczby, dzięki którym „Śląsk” zyskał miano ambasadora polskiej kultury na świecie.
        Koncert ten był organizowany przez Miasto Kalety i naszą parafię. Koncertem kolęd i pastorałek artyści pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha przypomnieli parafianom nastrój najpiękniejszych polskich świąt. Poezja Kazimierza Szemiotha w pastorałkach oraz góralskie gawędy nadały koncertowi specyficzny charakter. Jego program wypełniły najpiękniejsze kolędy polskie w ciekawych aranżacjach na chór, na pojedyncze głosy, z akompaniamentem lub a capella. „Święta Noc” to program złożony z najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek w opracowaniu Krzysztofa Dziewięckiego oraz wyjątkowych utworów bożonarodzeniowych skomponowanych przez prof. Stanisława Hadynę, m.in. „Polonez kolęda”, „Narodziła nam się dobroć”, „Pasterze nie zwlekali”, „Na pasterkę gorole”, „Święta to biele”. W repertuarze spotkania kolędowego były także kompozycje: „Bóg się rodzi”, „W żłobie leży”, „Ta święta noc” oraz te najbardziej lubiane i śpiewane wraz ze słuchaczami: „Lulajże Jezuniu”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy znana niemal na całym świecie „Cicha noc”. Zbiór najpiękniejszych kolęd i pastorałek wzbogaciły „Gawędy” Hanny Nowobilskiej głoszone góralską gwarą przez Piotra Hankusa.
         Ks.Proboszcz Wojciech Ciosmak powitał artystów oraz tych, którzy przybyli do naszego kościoła, by wysłuchać wspaniałego koncertu kolęd i pastorałek, przekazał także po zakończonym koncercie serdeczne podziękowania i wyraził uznanie dla ich kunsztu za piękny śpiew, za dzielenie się z widzami najpiękniejszymi wartościami rodzimej kultury, za smak artystyczny. Poprzez piękny i harmonijny śpiew nadają sens sztuce muzycznej, dzięki koncertowi Święto Objawienia Pańskiego stało się dniem bardziej radosnym. Zgromadzeni dziękowali za wspaniały bukiet wrażeń artystycznych owacjami na stojąco, a kosz kwiatów był wyrazem podziwu i wdzięczności za wspaniały występ. Do słuchania i śpiewania kolęd przekonywać nikogo nie trzeba – to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskiej tradycji, związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością - tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje. Zarówno słowa, jak i melodie kolęd dostarczyły słuchaczom pozytywnych emocji, nastroiły optymistycznie.  Koncert, który zabrzmiał we wnętrzach naszej świątyni, był okazją do przedłużenia świątecznego klimatu. Dopełnieniem uroczystego nastroju było specjalne oświetlenie i piękne stroje artystów. Ks. Proboszcz podziękował także burmistrzowi miasta Kalety Klaudiuszowi Kandzi za współudział w organizacji koncertu niosącego radość. Na zakończenie koncertu głos zabrał dyrektor Zespołu Pieśni i TańcaŚląskZbigniew Cierniak dziękując za gościnność w parafii. Podkreślił wyjątkowość koncertu, ponieważ był to pierwszy występ Zespołu w naszym kościele, wyraził także chęć kontynuowania koncertu w latach następnych.

 

IMG 8564  IMG 8590  IMG 8654

 

IMG 8722

Zdjęcia: Jerzy Kloze